Rozhodnutí Ústavního Soudu Podporuje Vládní Rozpočtová Opatření

Ústavní soud ve svém posledním rozhodnutí potvrdil vládní úpravy týkající se mimořádné valorizace penzí. Stížnost poslanců hnutí ANO, která byla zaměřena na zrušení těchto změn, byla zamítnuta. Díky tomu vláda nebude muset vracet více než 19 miliard korun, které by byly vynaloženy na vyšší důchody.

V červnu důchodci dostali průměrně o tisíc korun méně, než bylo původně očekáváno v důsledku vysoké inflace. Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který rozhodnutí odůvodnil, zdůraznil, že zákon je v souladu s ústavou. Přestože Šimíček avizoval v odůvodnění některé výhrady, nálezu naslouchali vedoucí političtí představitelé i veřejnost.

Výkřik "Hanba!" od jednoho z přítomných seniorů zazněl v sále ihned po vynesení nálezu předsedou Josefem Baxou, což odráží nespokojenost části veřejnosti s rozhodnutím.

Vojtěch Šimíček ve svém vysvětlení uvedl, že ačkoliv inflace přesáhla zákonný limit pěti procent, vláda postupovala v souladu s dostupnými informacemi. Opozice měla podle něj dostatečný čas na vyjádření k návrhu, a tak byla procesně poškozena.

Důležitým bodem rozhodnutí bylo také to, že právní nárok na vyšší důchody vzniká až s platbou konkrétní dávky, nikoliv již určením měsíce pro mimořádné zvýšení.

Jen tři soudci měli k nálezu odlišný názor, a to Jan Svatoň, Pavel Šámal a Josef Fiala. Návrh na zrušení zkrácené valorizace penzí byl podán poslanci ANO, kteří argumentovali, že vláda postupovala nepřípustně retroaktivně a zneužila stav legislativní nouze.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) naopak obhajovali vládní kroky jako projev rozpočtové odpovědnosti a snahu o nezadlužení budoucích generací. Podle nich bylo přijetí nižší mimořádné valorizace penzí nezbytné a v dlouhodobém horizontu umožnilo ušetřit až 400 miliard korun.